DOLAR
19,1898
EURO
20,9285
ALTIN
1.221,59
BIST
4.896,07

Borsada Yükseliş Trendi Nasıl Anlaşılır?

Borsada Yükseliş Trendi Nasıl Anlaşılır?
04.07.2022 01:05
0
A+
A-

Borsada Yükseliş Trendi Nasıl Anlaşılır?

Borsada yükseliş trendi iyi bir matematik ve öngörü ile piyasayı takip ile elde edilen bir veridir. Piyasada teknik analiz yönetmelerinde trend kavramı çokça duyulan bir tabirdir. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki bu trend sabit değildir, devamlı değişmiş ve değişecektir. Bizde bu popüler tabiri, borsada yükseliş trendi nasıl anlaşılır konusunu bu yazımızda detaylandıracağız. Hadi başlayalım.

Trendin, trend olmasında en önemli etken onun bağlı olduğu süreç içinde işe yarayan bir teknik oluşudur. Borsada yükseliş trendi kavramını iyi değerlendirmek, onun popüler olduğu zamanlarda verimini alabilmekten geçer. Bu mutlaka geçici bir süreç olarak görülmelidir ve sona erme sürecini de öngörmek piyasada deneyim ve beceri ister. Bu deneyimde hemen oluşabilecek bir durum olmadığı için deneme yanılma ile kazanılmaktadır. Önemli olan trendin trend olma zamanında devreye girmek değil, yükseliş ve alçalış dönemlerinde trendin geleceğini öngörerek adımlar atabilmektir. Bu noktada ise trendin destek ve direnç uygulamalarını geliştirme beceriniz sizi öne taşıyacaktır.

Teknik analizde trendin önemi yadsınamaz ve süreci yönetmekle direkt olarak alakalıdır. Trend kavramı kabaca üçe ayrılmıştır. Bunlardan biri de bu yazıda ele aldığımız borsada yükseliş trendidir. Bu kavram finansal ürünün sürekli şekilde yükseliş döneminde olması durumunu ifade eder. Trend konusunda en önemli diğer nokta ise trend olarak kalma süresidir. Sürecine göre kişilere kazanç kazandırması trendin; uzun, kısa veya orta vadeli olmasına göre adlandırılır.

Trend Çizgisi Nasıl Belirlenir?

Fiyat hareketlerinin incelendiği çizgilerde net talep artışı görülür. Fiyat hareketi bu çizginin üstünde ise yükseliş trendi oluşmuş demektir. Bu harekete direnç gösteren olumsuz durumlar ise net satış artışını belirler. Borsada trend çizgisi belirlemek için fiyat grafiğinde en az iki nokta gerekir. Bu noktaların aralığı bazen dakikalar arasında olurken bazen de haftalık bir sürece yayılabilir. Bu da kişinin analiz edebilme becerisine ve deneyimine göre değişir.

Bu çizgiler fiyat çubuklarının altına veya üstüne çizerek belirlenir. Çizgilerin belirlenmesi sürecin geleceği hakkında fikir edinmek adına en önemli verilerdir. Bu konunun takibinde borsada eğer fiyat yönü yeşil renkte ise yükseliş, kırmızı renkte ise düşüş olduğu anlamına gelir.

Borsada Trend Takibinin Önemi

Trend takibi her sektörde olduğu gibi değişen dünyayı analiz edebilmek ve gelişimi takip etmek açısından geleceği görmede en önemli unsurdur. Borsada trend takibinin önemi ise yadsınamaz. Çünkü bu kavram sizin kazancınızı belirleyen ve yeni fırsatları öngörmenize ışık tutacaktır. Trendlerin yükseliş ve düşüş süreci sizin piyasadaki varlığınızı direk olarak etkileme gücüne de sahiptir.

Ekonomide grafikleri yorumlamak için iyi bir matematik bilgisi gerekir. Grafiklerin dilini kavramak sizin süreçteki başarınızı güçlendirecek bir beceridir. Bu bağlamda borsada birçok teknik gelişmiştir. Ancak bu teknikler zamana göre değişkenlik göstererek bir gün sizi kazanca sokarken başka bir gün zarara uğratabilir. Risk içerdiği halde durumu öngörerek tatmin edici sonuçlar almak muhteşem bir haz verir.

Net talebin arttığını gösteren çizgilerin fiyat hareketinin üstünde olması durumunda yükseliş trendi olarak adlandırdığımız bu kavram borsanın nabzını belirler. Yani sonuç olarak eğer borsadan kazanç elde etmek istiyorsanız sadece ana bağlı kalmayıp geçmişi ve geleceği de analiz etmek gerekir. Bu analizde belirleyici birçok parametre vardır. Bunlardan biri de borsada yükseliş trendinin belirlenmesi durumudur. Biz de bu yazımızda borsada yükseliş trendi nasıl anlaşılır konusunu kabaca ele aldık. Umarız ki bu bilgiler ışığında bol kazançlar elde edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.