DOLAR
21,0844
EURO
22,6122
ALTIN
1.321,26
BIST
5.114,97

Borsa İstanbul’da yükseliş sürüyor!

Borsa İstanbul’da yükseliş sürüyor!
09.08.2022 12:23
0
A+
A-

Borsa İstanbul’da yükseliş sürüyor! Yabancılar bir haftada 26.9 milyon dolarlık satış yaptı

Geçtiğimiz günlerde tarihi kapanış yapan Borsa İstanbul, hızlı yükselişine yeni işlem gününde devam etti. BİST 100 endeksindeki yükseliş tarihi seviyelere çıktı. Güne yüzde 0.40 artışa 2.734 puanda başlayan Borsa İstanbul’da yükseliş devam edecek mi?

Borsa İstanbul, haftanın son işlem günü 5 Ağustos Cuma gününe de yükselişle başladı. Son iki gündür rekor üstüne rekor kıran BİST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 10.77 puan yukarı attı. Buna göre Cuma gününe yüzde 0.40 değer kazanarak 2.734 puan seviyesinde başlayan Borsa İstanbul, yerli hisse senedi yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam etti. Borsa İstanbul’daki yükselişin haftanın son işlem gününe kadar sürmesi, yatırımcılardaki panik havasını arttırdı. Öte yandan Borsa İstanbul’da yabancı satışları geride kalan haftada 26.9 milyon dolarlık hisseye ulaştı.

Borsa İstanbul Rekora Doymuyor

BİST 100 endeksinde 2.734 puanlı seviyeler takip edilirken tüm zamanların en yüksek seviyesinin yarattığı heyecan sürüyor. Hisse senedi yatırımcıları, borsadaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Bu süreçte 5 Ağustos Cuma gününe de yükseliş trendini koruyarak devam eden Borsa İstanbul’da bankacılık endeksi yüzde 0.69 değer kazandı. Holding endeksi de son günlerdeki değer artışını korudu ve yüzde 0.45 artışla güne başladı. Sektör endeks verilerine bakıldığında Borsa İstanbul’da en fazla değer kazanan endeks yüzde 0.85 artışla sigortacılık oldu. En fazla değer kaybettiren ise yüzde 0.65 düşen gayrimenkul yatırım ortaklığı oldu.

Borsa İstanbul’daki rekor yükselişi arkasına aldığı pozitif hava ile aralıksız devam etti. Dün yüzde 1.46 artıda kapatan Borsa İstanbul, 2.723 puana kadar tırmanmıştı. Bu seviye ile tüm zamanların en yüksek kapanışını kaydeden BİST 100 endeksi haftanın son işlem gününde yükseliş trendini sürdürdü. Borsa İstanbul’da en yüksek seviye rekoru olarak 2.733 puanlı seviyeler takip edildi.

Borsa İstanbul Yükselmeye Devam Edecek Mi?

ABD’de açıklanan ikinci çeyrek büyüme verileri teknik resesyona işaret etti. Bu süreçte makro ekonomik verilerin önemi artarken analistler bu kapsamda istihdam raporuna dikkat çekti. Söz konusu raporlarda yer alan tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazanç verileri yatırımcıların odağına girdi. Piyasa beklentileri doğrultusunda Borsa İstanbul’un da bu verilerden etkilenebileceği belirtiliyor. Analistler, Borsa İstanbul’da şirket finansal sonuçlarının beklentilerden iyi gelmesi sebebiyle pozitif seyrin bir süre daha devam edebileceğini ifade ediyor. Bununla birlikte küresel pay piyasalarında olumlu sinyaller geldikçe Borsa İstanbul’daki yükseliş momentumu güç kazanmaya devam ediyor.

Yabancı Yatırımcı Hisse Satışında Hız Kesmedi

Borsa İstanbul’da yabancı takas oranı tarihi düşük seviyelere ulaşmışken yabancı yatırımcılar hisse satışlarına ara vermeden devam etti. Geçen haftaki verilere bakıldığında BİST 100 endeksindeki hisselerden çıkışların hız kazandığı görüldü. Yurt dışında yerleşik kişiler, geride bıraktığımız hafta toplamda 26.9 milyon dolarlık hisse senedi satışı gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri kapsamında yurt dışında yerleşik kişilerin hisse satışı artış gösterdi. TCMB verileri ile gün yüzüne çıkan yabancı yatırımcısının hisse satışı yeni bir rekor kırdı.

TCMB verilerine göre Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerden toplamda 26.9 milyon dolarlık hisse senedi satışı oldu. 29 Temmuz haftasına dair verilere bakıldığında yabancı yatırımcıların 21.1 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 9.4 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) sattığı ortaya çıktı. Yurt dışında yerleşik kişilerin 22 Temmuz itibarıyla 14 milyar 805,1 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 29 Temmuz’da 14 milyar 851,7 milyon dolara yükseldi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.