DOLAR
19,1898
EURO
20,9285
ALTIN
1.221,59
BIST
4.896,07

Blockchain Nedir, Blockchain Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Blockchain Nedir, Blockchain Sisteminin Avantajları Nelerdir?
02.07.2022 23:41
0
A+
A-

Blockchain Nedir, Blockchain Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Blockhain, Türkçeye blok zinciri ve blokzincir olarak geçen bir kayıt listesidir. Kriptografi kullanılarak bağlanan kayıt listesi, güvenli hale getirilmiş ve bloklar adı altında sürekli büyüme kaydeden bir liste olarak hayatımıza girmiştir. Blockhain, Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında tasarlanarak kripto para işlemlerinde kamu defteri şeklinde kullanılmaya başlamıştır. Merkezi olmayan uygulamalar, bu kayıt yöntemi ile daha kolay ve güvenli şekilde takip edilebilmektedir.

Blockchain Tarihi

Blok zinciri, merkezi olmayan bir ana kayıt defteri olarak tanımlanmış ve yakın tarihlerde karşımıza çıkmaya başlamıştır. Tarihine bakıldığında ilk çalışmaların 1991 yılında yapıldığı görülür. 1992 yılında belgelerin blok halinde toplanmasını sağlayan ve daha verimli hale getiren çalışmalar tamamlanmıştır. Son olarak 2008 yılında kavramsallaştırılmış ve kullanılmaya başlamıştır.

2009 yılında kripto para piyasasında Bitcoin’in çekirdek bileşeni olarak uygulandı ve görevini başarılı bir şekilde yerine getirdi. Blok zinciri sayesinde Bitcoin, otorite gerektirmeden double spending problemini çözmeyi başardı. 2014 yılında blok zincirinin dosya boyutu artırıldı ve günümüzde 100 GB’a kadar kullanılması mümkün hale getirildi.

Programlama dili, temelinde karmaşık sözleşmelerin yazılmasına imkan tanıyor ve daha güvenli işlemler yapılmasını sağlıyordu. Eşitlik koşullarını sağlaması ve yönetişim modellerini artırması, çeşitli sektörlerde kullanılmasına imkan tanıdı. Günümüzde daha çok kripto para piyasasında kullanıldığı düşünülse de sağlık, ekonomi, emlak, eğitim gibi sektörlerde de kullanılmaktadır.

Blockhain Sistemi Nedir?

Blockhain sistemi, basit bir tabirle ana veri defteridir. Bu teknoloji ile katılımcı gruplarının veri paylaşımları sağlanır. Bulut servisleri ile birlikte birden çok kaynaktan aktarılan veriler toplanır ve kopyalanabilir. Aynı zamanda verilerin entegre edilmesini ve paylaşılmasını da sağlayan güvenli bir sistemdir. Blockhain sistemi, veri çoğaltmasını ortadan kaldırdığı için güvenilirliği artırmayı başarmıştır.

Bu sistemin kullanıldığı alanlarda veriler, tarafların çoğunluğu kabul etmediği sürece değiştirilemez. Bu sayede dolandırıcılık, verilere müdahale edilmesi gibi sorunları ortadan kaldırmıştır. Değişim yapılmak istendiğinde, hangi kullanıcı tarafından yapılmaya çalıştığı görülür, uyarılar sayesinde kısa sürede önlem alınabilir. Hesap verilebilirlik, şeffaflık, güven faktörleri ile son zamanların gözde programlama dillerinden olmayı başarmıştır. Bitcoin teknolojisi Blockhain sistemine dayanmaktadır ve zamanla birçok Altcoin için kullanılmıştır.

Blockhain Sistemi Avantajları

Blockhain sistemi ortaya çıktığında sağladığı avantajlardan dolayı tercih edilmeye başlamıştır. Zamanla teknolojisinin ilerletilmesi ve verimliliğinin artırılması, avantajlarının da artmasını sağları. Blockhain avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Her işleme benzersiz tanımlayıcılar uygulanabilir.
 • Yüksek düzeyde ölçeklenme sağlanır ve her işlem kayıt mekanizmasında şifrelenebilir.
 • Ek yük ve aracı gerektiren bir sistem değildir.
 • İş etkileşimlerini yürütmek için ayrı maliyetler ödenmesine gerek kalmaz.
 • Ağa katılacak katılımcılar yetkilendirilir ve yüksek güvenlik önlemleri alınabilir.
 • Gerçek zamanlı, paylaşılabilir ve işlem kaydı sağlanmasına yardımcı olma özellikleri vardır.
 • Merkezi olmayan güven olarak adlandırılan sistem, merkezi bir otorite gerektirmeden veri bütünlüğü sağlar.
 • Blok zincirine eklenen bloklar daha sonra silinmez ve değiştirilmez.
 • Tamamen katılımcı tarafların kurallarına göre bir algoritma oluşturulur.
 • Verileri senkronize tutar ve değişimler kısa süre içerisinde fark edilir.
 • En son blokları her zaman kopyalar ve ihtiyaç halinde eski bloklar talep edilebilir.
 • Veri çoğaltılmasının önüne geçerek güvenliği artırmıştır.

Blockhain Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Blockhain sistemi ilk olarak 2009 yılında kripto para piyasasında uygulanmaya başlamış ve zamanla kullanımı artmıştır. Kullanıldığı alanlara bakıldığında, sağlık sektörü, gıda sektörü, eğitim sektörü, emlak sektörü gibi birçok sektör sayılabilir. Sağlamış olduğu avantajlar, orta ve büyük ölçekli işletmelere son derece kolaylık sağladığından Blockhain kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.