DOLAR
21,0745
EURO
22,6586
ALTIN
1.320,65
BIST
5.114,97

Bitkiler İle Tedavi Gerçekten Mümkün Müdür?

Bitkiler İle Tedavi Gerçekten Mümkün Müdür?
23.09.2022 10:11
0
A+
A-

Bitkiler İle Tedavi Gerçekten Mümkün Müdür?

Bitkiler ile tedavi gerçekleştirme yöntemi insanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar uygulanan yöntemlerin başında yer almaktadır. Bu yöntemler genel itibari ile alternatif tıp olarak adlandırılmaktadır. Alternatif tıp bitkiler ile tedavi uygulanmasının yanı sıra farklı kürlerin ve yöntemlerin de belirlenmesi ile uygulanmaktadır. Ayrıca sadece bitkilerin kullanılarak tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi sonucu modern tıpta fitoterapinin doğmasına yol açmıştır.

Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi; Eski Çin ve Antik Yunan kaynaklarında rastlanılan ilk tedavi yöntemlerinin başında yer almaktadır. Bu tedavi yönteminin insanın biyolojik yapısına uygun olarak gerçekleştirilmesi, günümüz modern tıp bilimine de kaynaklık ettiği görülmektedir. Fitoterapi esas itibari ile şifalı bitkilerin kullanımı sonucunda hastalıkların ortadan kaldırılması şeklinde uygulanan tedavi yöntemlerinin bütünüdür. Bu yöntemler arasında halk arasında da en çok yaygın olarak bilinen stres, enfeksiyon, bağışıklık sistem güçlendirici veya doğal vitamin destekleri gibi rahatsızlıkların giderilmesi için kullanılan kürler ile tedavi yöntemleridir.

Bitkiler İle Tedavi Nasıl Yapılır?

Fitoterapi, bitkiler ile tedavi yöntemini mümkün kılması ile beraber; birçok hastalığın doğal yollardan ortadan kaldırıldığı görülmektedir. Fitoterapi ile tedavi yöntemleri ise başlıca şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Papatya çayı veya kürleri ile birçok enfeksiyon hastalıklarında tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.
  • Karahindiba kullanımı ile sindirim sistemi bozuklukları ortadan kaldırılır.Sindirim sisteminde bulanan organ şikâyetleri için birçok aktif bileşeni içinde barındırır.
  • Lavanta kullanımı ile başta deri hastalıkları, enfeksiyon rahatsızlıkları, sinir hastalıkları gibi birçok geniş bir yelpazede kullanımı mevcuttur.
  • Fitoterapide kullanılan diğer bitkiler ise; adaçayı, kekik, melisa, biberiye, sarı kantaron, civanperçemi gibi bitkilerden oluşmaktadır.

Bitkiler İle Tedavi Yöntemlerinin Uygulanmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fitoterapide dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, alanında uzman kişilerin tedavi yöntemlerini uygulamasıdır. Genel itibari ile bitkiler ile tedavi uygulamaları herhangi bir yan etki ortaya çıkarmasa bile, kişinin sağlık geçmişinden bağımsız uygulanan yöntemler istenmeyen durumlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Diyabet tipleri, tansiyon veya diğer kronik hastalıklarda alanında uzman kişilerin yardımı ile tedaviye devam edilmelidir. Ayrıca zaman içinde vücudun, uygulanan tedaviye karşı bağışıklık kazanması veya hastalık durumunun gözlemlenebilmesi için en yakın sağlık kuruluşunun da onayı ile tedavi devam ettirilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.