DOLAR
21,0844
EURO
22,6122
ALTIN
1.321,26
BIST
5.114,97

Birria Tacos Nedir?

Birria Tacos Nedir?
05.05.2023 15:08
0
A+
A-

Birria Tacos Nedir?

Birria Tacos, son yıllarda popülerlik kazanmış ünlü Meksika yemeklerinden biridir. Geleneksel olarak Jalisco eyaletinde yapılan bu yemek, zaman içinde tüm Meksika’ya ve hatta Amerika’ya yayılmıştır. Birria Tacos, inek, koyun veya keçi eti kullanılarak yapılan bir et yemeği çeşididir.

Birria Tacos birbirinden farklı şekillerde sunulsa da en çok karşılaşılan sunum şekli Taco halidir. Tacoların yapımında tortillalar kullanılır. Kullanılan tortillalar genellikle el yapımıdır ve birbirinden farklı boyutlarda ve şekillerde olabilirler. Tortillalar genelde mısır veya buğdaydan yapılmaktadır. Yapımında kişniş, karabiber, kimyon, pul biber, tuz gibi bir çok baharattan yararlanılmaktadır. Bu yemeğin baharatlı tadı, düşük sıcaklıkta yavaş pişirme süreciyle ortaya çıkmaktadır. Uzun süreli pişirme süreci, etin tel tel ayrılarak, yumuşak ve lezzetli olmasını sağlamaktadır.

Bu taco türü geleneksel Meksika Tacosundan biraz farklıdır. Baharatlı bir sosla sunulması, geleneksel tacodan ayrılan özelliğidir. Ayrıca Consome adı verilen bir et suyu ile birlikte sunulmaktadır. Consome yemeğin pişirme sürecinde oluşan baharatlı bir et suyudur. Bu et suyu servis esnasında Taconun üzerine dökülerek lezzetini arttırmaktadır.

Sosyal Medya Etkisi

Sosyal medya sayesinde Birria Tacos popülerliği gün geçtikçe artmakta. Sosyal medyada yapılan sayısız Birria Tacos paylaşımları sonrası, restoranlar bu üne karşı koyamamış ve menülerinde sunmaya başlamışlardır. Kısa bir zaman içerisinde ünlü şef ve gurmelerinde dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu sayede hem ününe ün katmış hem de Meksika mutfağında çok önemli bir yere sahip olmuştur.

Her ne kadar restoran menülerinde sunulsa da Meksika’daki bir çok yerde bir sokak lezzeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Sokak satıcılarında sakatat ile yapılan çeşitleri de bolca bulunmaktadır.

Birria Tacos’un Meksika’daki bazı bölgelerde sabah kahvaltısı olarak yenilmektedir. Bu nedenle, bazı restoranlar sabah saatlerinde bile Birria Tacos servis etmektedirler.

Vejetaryen Çeşitleri de Mevcut

Birria Tacos’un popülerlik kazanmasından sonra vejetaryenlerde unutulmadı. Restoranlar menülerinde Vejetaryen Birria Tacos seçeneğinide eklemeye başladılar. Vejetaryenler için, et yerine mantar ve tofu gibi alternatif malzemeler kullanılarak üretilen Birria Tacos’lar şimdiden yoğun ilgi görmeye başlamış durumda. Vejetaryen çeşitlerinde avokado ve siyah fasulye de bol miktarda kullanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.