DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Bir Şirketin Hisse Değeri Nasıl Hesaplanır?

Bir Şirketin Hisse Değeri Nasıl Hesaplanır?
24.06.2022 12:11
0
A+
A-

Bir Şirketin Hisse Değeri Nasıl Hesaplanır?

Şirket değeri belirlemek, özel teknikler uygulanarak pek çok kriterin gözden geçirilmesiyle yapılan bir uygulamadır. Bir şirketin hisse değeri nasıl hesaplanır? Günümüzde bu durum bazı özel danışmanlık yapan şirketler tarafından yapılmaktadır. Şirket değeri hesaplanırken teknik analiz ve temel analiz yapılarak, şirketin gerçek değeri ortaya çıkmaktadır. Bunu yaparken de şirketin cari durumu ve gelecekteki ekonomik durum dikkate alınmaktadır.

Hisse Değeri Hesaplaması Neden Önemli?

Yatırımcılar bu oran sayesinde bir şirketin hisse fiyatıyla hisse başına düşen karını karşılaştırmaktadır. Bu da ortaya şirketin elde ettiği karına oranla fiyatın olması gerekenden fazla değerlenip değerlenmediğini ölçmeye yaramaktadır. Hisse fiyatının ucuz mu yoksa değil mi bunu öğretmektedir. Bu açıdan yüksek bir değer piyasada hissenin pahalı olduğu algısını oluşturmaktadır. Aksi takdirde düşük değer de ucuz algısını oluşturmaktadır. Bu da hisse değeri hesaplaması neden önemli? Sorusunun en net cevabı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tasfiye Değeri Yöntemi

Tasfiye değeri, faaliyetin kesin bir şekilde durdurulması durumunda şirketin değeridir. Tasfiye değeri idari ya da mecburi bir tasfiye düşünülüp düşünülmediğine bağlı olarak farklılık gösterir. Bu durumlarda tasfiyenin zor şartlarda gerçekleştirilmesi söz konusudur. İradi tasfiye her aktif kalem için en iyi fiyatın belirlenmesi amacıyla makul bir süre zarfında satılması demektir. Mecburi tasfiyede ise aktif varlıklar mümkün olduğunca hızlı şekilde satılmaktadır. Tasfiye değeri yöntemi nasıl belirlenir? Diyenler için bu teknikler uygulanmaktadır.

Yeniden Yapma Değeri Yöntemi Nedir?

Kurulu tesisin yeniden inşa edilmesi için harcamaların toplamı size yeniden yapma değerini verecektir. Yani değerlemeye konu olan tesisin değerleme tarihinden  bütün özellikler ile özdeş olduğu tesisi elde etme maliyetidir.

İşleyen Teşebbüs Değeri Nedir?

Pazar değerinin araştırılmasında kullanılan yaygın bir yöntemdir. İşletmenin tamamen devredilmesi halinde bulunacak değer olarak tanımlanmaktadır. Sinerji etkisiyle parçaların toplamı değerinden daha fazla olmaktadır. Bu da işleyen teşebbüs değerine göre parçaların değerlerinin daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Bu da bize işleyen teşebbüs değeri nedir? Sorusunun yanıtını vermektedir. Bu yöntemle işletmenin var olan kazançlarının yanında gelecekte oluşabilecek kazancın da hesaba katılarak hesaplanması anlamına gelir.

Emsal Değer Yöntemi Hangi Durumda Yapılır? 

Emsal değer gerçek bedeli bilinmeyen bir varlığın satılması halinde benzerlerine göre sahip olacağı değerdir. Değerlenecek olan varlığın piyasada alınıp satılmasıyla benzer varlık bunun değerine göre belirlenmektedir. Emsal değer yöntemi hangi durumda yapılır? en çok gayrimenkullerin alınıp satılmasında kullanılmaktadır. Emsal değere göre bir bina ya da arsanın en son alım satım fiyatları dikkate alınarak işlem yapılmaktadır.

Hisse Değerlerine Göre Şirket Karşılaştırması

Fiyat ve kazanç oranı iki veya daha fazla şirketin karşılaştırılması için kullanılmaktadır. Bu da bir şirketin hisse değerinin tek başına bilgi vermediği zamanlarda çok faydalı olabilmektedir. Bu durumda X şirketi 15 dolar kazanç bildirdi diyelim. Oran da 8 olsun. Y şirketi de 25 dolarlık kazanca sahip. Oranı da 10 olarak belirtelim. X şirketinin hisse değeri Y şirketini hisse değerine göre daha ucuz görünecektir. Burada ortaya çıkan sonuç hisse değerlerine göre şirket karşılaştırması nasıl yapılır? Konusunda sizi aydınlatmış olacaktır.

Her sektör ve her sektördeki iş alanı için farklı değerler ve oranlar vardır. Dolayısıyla bu değerlerin ve oranların iş alanı ve şirketleri bazında değerlendirilmesi gerekmektedir. Bir şirketin hisse değeri nasıl hesaplanır? Ve bu hesaplamanın ne gibi faydaları olur soruları merak edilmektedir. Belirtilenler dikkate alınarak şirket hesaplamanızı ve değerinizi görebilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.