DOLAR
19,1700
EURO
20,9836
ALTIN
1.211,15
BIST
4.965,15

Bebeklerin Doğarken Ağlamalarının Nedenleri

Bebeklerin Doğarken Ağlamalarının Nedenleri
25.09.2022 16:57
0
A+
A-

Bebeklerin Doğarken Ağlamalarının Nedenleri

Bebeklerin ağlama nedeni aslında biyolojik olarak anne – çocuk ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Bebekler dünyaya gözlerini açmadan önce anne karnında göbek bağı ile hayatı öğrenmeye ve biyolojik gelişimini tamamlamaya çalışırlar.

Zaman zaman bebeklerin annelerinin yaşadıkları ve hissettikleri şeyleri hissettiklerini ve yaşamış gibi davrandıklarını gözlemleriz. Örneğin bebeğimiz anne karnındayken eğer anne bir kişiden hoşlanmaz ise bebek te aynı şekilde hoşlanmayabilir. Bu hissetmekten kaynaklanır. Bebeklerin ise doğarken ağlamasının başlıca nedeni anne ile arasındaki bağı sağlayan kordonun kopmasıdır. Bu kordon bilindiği üzere annenin yediği besinler üzerinden çocuğun gelişimine başlayıp rahimden ayrılana kadarki süreçte bebeğin temel besin kaynağıdır. Kordon sadece besin taşıyıcı bir kanal olarak düşünülmemelidir. Ayrıca bu kordon aracılığı ile oksijen de taşınır. Birden nefessiz kaldığınızda korku ve panik havası kaplar vücudunuzu. Bu da bebeklerde kordon koptuktan sonra meydana gelir ve nefessiz kaldıkları için nefes almaya çalışırlar.  Bu nefes alma sürecinde de korku ile karışık bir çaba içerisinde bulunduklarından refleks olarak ağlama eğilimi gösterirler. Bazı kaynakların konu ile alakalı verdiği bilgiler ise bebeklerin bulunduğu pozisyon ve gördüğü şiddetten dolayı da ağlayabileceği yönündedir.

Özetle bebeklerin kordon bağı koptuktan sonra hayati fonksiyonlarını devam ettirmesi gerekmektedir. Bu fonksiyonların sağlıklı olarak devam edebilmesi için organlarının gelişmesi ve tek başına, herhangi bir destek olmadan ( kordon, herhangi bir tıbbi cihaz ) çalışması gerekmektedir. Kopan bağdan sonra bu gelişim sürecinde bebekler alışık olmadığı bir durumla karşı karşıya oldukları için acı çekerler. Bu acı bebeklerin ağlamasına ve bu ağlama dolayısıyla da ciğerlerinin daha hızlı gelişmesine neden olmaktadır. Ayrıca doğumdan sonra oksijen alma ve kalbinin tek başına kan pompalaması, pompalanan kanın temizlenmesi, vücutta dolaşımını gerçekleştirmesi gibi eylemleri tek başına yapmaya başlamasından dolayı korku ile birlikte de ağlama söz konusu olabilir.

Bu durum anneler için evlatlarının ağlamasından mutlu olduğu tek durumdur. Bu tür durumlarda doğumhane kapılarından gelecek o ses için insanlar sabırsızlıkla beklerler. O ağlama sesi geldikten sonra özellikle babalar tüm stresli bekleyiş sürecini tamamlayarak hayatlarına giren yeni üye ile ilk tanışmanın mutluluğunu yaşarlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.