DOLAR
21,0607
EURO
22,5861
ALTIN
1.318,07
BIST
5.114,97

Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışılır? 2022

Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışılır? 2022
29.07.2022 16:56
0
A+
A-

Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışılır?

Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışılır? Okul hayatında veya diğer alanlarda bir konuyu öğrenmek tek yolu çalışmaktır. Özellikle sınav döneminde birçok öğrencinin veya adayın en çok dikkatini çeken alan ise ders çalışma yöntemleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Bir dersi veya bir konuyu öğrenmenin ilk yolu ise o konuyu özümsemekten geçmektedir. Özümsemek öğrenilmesi istenilen konu ile bütünleşmek şeklinde tanımlanabilir. Ders çalışmak çoğu zaman sıkıcı bir faaliyet olarak değerlendirilmektedir. Fakat doğru yöntemler ile hem keyifle vakit geçirmek hem de istenilen dersi kısa süre içinde öğrenmek mümkündür.

Ders Çalışma Yöntemleri Nelerdir?

Bir konuya ve derse çalışmaya başlamadan önce; konuya uygun çalışma planı oluşturmak, dersin öğrenilme süreci açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu süreç geleneksel yöntemler ile olabileceği gibi alanında uzman eğitimcilerin tavsiyelerini alarak da geçirilebilmektedir. Birçok eğitimcinin dikkat çektiği konuların başında ise öğrenci veya adayların ders çalışma yöntemleri üzerine çalışma yapmamış olmasıdır. Bu konuda atılması gereken ilk adım bireye en uygun yöntemi bulmak ve bu doğrultuda çalışmalara devam etmek fikri ön plana çıkmaktadır.

Başarılı bir ders çalışma planı oluşturmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk adım olarak çalışma ortamının derse uygun olması gerektiğidir. Öğrencinin dikkatini dağıtacak, konsantrasyonu etkileyecek materyallerin ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir.
  • İkinci adım olarak derse odaklanma sürecin oldukça etkileyen oturuş pozisyonudur. Ders çalışmaya başlarken dik bir şekilde oturmak odaklanmayı arttıracaktır.
  • Öğrenme süreci mümkün olduğu süre boyunca geniş zamana yayılmalıdır. Öğrenci veya adaylar kısa bilgi, şifreleme yöntemleri gibi kolay yollara başvurarak çalışmalarına devam etmiş olsalar bile; bu yöntemlerin başarı oranı oldukça düşüktür.  Bu nedenle ders çalışma yöntemleri gerçeğe uygun bir plan dâhilinde oluşturulmalıdır.
  • Konu içinde bütünlük sağlanabilmesi için ders aralarının mümkün olduğunca kısa tutmakta fayda olacaktır. Burada süreyi saat dilimine göre değil konuların uzunluğuna göre planlama yapılmalıdır.

Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışılır?

Ders Çalışmayı Olumsuz Yönde Etkileyen Unsurlar

Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışılır? Ders çalışmayı olumsuz yönde etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu durumlar genel itibari ile kişinin iradesi dışında kalan faktörler bazıları ise kişinin karakterine bağlı gelişen olaylardan meydana gelmektedir. Kişinin ders çalışma isteği, başarı azmi, öğrenme arzusu gibi faktörler ders çalışmaya olumlu ya da olumsuz yönde etki eden unsurlar olarak tanımlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.