DOLAR
19,1791
EURO
20,9317
ALTIN
1.221,33
BIST
4.896,07

Bankalar Kime Kredi Vereceğini Bilmiyor

Bankalar Kime Kredi Vereceğini Bilmiyor
28.06.2022 18:45
0
A+
A-

BDDK’nın son düzenlemesi kredi taleplerini durdurdu! Bankalar kime kredi vereceğini bilemiyor

BDDK’nın açıkladığı TL düzenlemesi sonrasında bankalarda kredi kullandırma konusunda problemler ortaya çıktı. Bazı bankalar müşteri beyanına göre kredi vermeye başlarken bazı bankalar ise risk almamak için süreci askıya aldı…

BDDK’nın yeni Türk Lirası düzenlemesinin bankacılık sektöründeki yankıları sürüyor. Dolar kurunda aşağı yönlü hareketi başlatan bu düzenlemenin ardından bankalar kredi alabilecek ve alamayacak şirketleri belirlemekte bazı sorunlar yaşamaya başladı. Denetimden geçmiş son bilançolara göre hareket eden bankalar, cari durum konusunda ise müşteri beyanına göre kredi başvurularına onay veriyor. Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bazı özel bankalar ise risk almamak için kredi verirken limitli kullandırma yöntemini tercih ediyor veya süreci askıya alarak kredi vermede diretiyor.

Finans basınına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan kaynaklara göre Türkiye genelinde kredi kullanma konusunda belirsizlik yaşayan 8-10 bin arasında şirket bulunuyor. Bu şirketleri ticari açıdan mağdur etmemek için bankaların büyük bir çaba sarf ettiği ifade edildi. Ancak BDDK’nın TL kararı sonrasında bankaların hangi şirketlere ne kadar kredi verip ne kadar veremeyeceğini belirleme konusunda ciddi problemler yaşadıkları öne sürüldü. Bilindiği üzere BDDK2nın TL nakdi krediler için getirdiği 15 milyon liralık nakdi yabancı para varlık sınırlaması piyasada yeni bir hareketlilik yaratmıştı.

BDDK Düzenlemesinde 10 Bin Şirket Var

BDDK’nın TL düzenlemesinde 15 milyon liralık nakdi yabancı para varlık sınırlamasının ardından kredi akışında yeni bir sürece girildi. Buna göre şirketler bankalardan kredi çekebilmek için beyanda bulunurken, bankalar ise müşterilerin beyan ettikleri mali tablolara göre kredi başvurularına onay vermeye başladı. Finans basınına açıklamalarda bulunan bankacılık kaynaklarına göre son denetlenmiş tablonun tarihi esas alındığında kredi prosedürü farklılık gösteriyor. Uzmanlara göre bankaların denetim firması onaylı son mizanlara bakarak kredi verme konusunda işlem yaptığı belirtiliyor.

Bununla birlikte cari nakdi yabancı para fazlası konusunda bankalar kredi kullandırma koşulları için müşteri beyanı talep ediyor. Müşteri beyanının üzerine bankalar şirketlere kredi kullanma imkanı tanıyor. Kaynaklardan konuyla ilgili edinilen verilere göre Türkiye genelinde bu koşullara sahip 8-10 bin arasında şirket bulunduğu öğrenildi. Bu kapsamda şirketlerin ticari faaliyetleri için bankalardan kredi talep etmeleri halinde mağdur olmamaları adına bankalarda hummalı bir çalışma yapıldığı kaydedildi.

Bankalar Hangi Şirkete Kredi Vereceğini Bilemiyor

BDDK’nın TL düzenlemesinde mevcut belirsizliklerin devam etmesi yüzünden prosedürlerde belirsiz olan unsurlar konusunda yetkililere düzenli olarak görüş sunuluyor. Bununla birlikte bankalar şirketin kredi alıp alamayacağı konusunda tenakuzda kalması halinde kredi sürecini belirsizlik geçene kadar askıya alabiliyor. Bu kapsamda Türkiye çapındaki 8-10 bin şirket arasında bazı firmaların kredi taleplerinde bankalar süreci askıya aldığı için şirketlerin nakit akışında problemler yaşaması kaçınılmaz görünüyor.

Kaynaklara göre şirketlerin mali tablosunun denetimi sırasında son denetimden geçmiş tabloların her şirket için güncel olmaması temel sorun yaratan sebep olarak gösteriliyor. Çünkü çeyreklik bilançolar için her şirkette denetimden geçme yükümlülüğü bulunmadığı için kredi yeterliliği konusunda yılsonu bilançosunu denetimden geçiren şirketler öne çıkıyor. Süreci tamamlamış şirketler için kredi kullanımında herhangi bir sorun bulunmazken, bu koşulu sağlamayan şirketlerden ise müşteri beyanı talep ediliyor.

Kredi Kullanımında Kontrol Listesi Koşulu

Banka yetkilileri, kısa süre içinde BDDK’nın bu konuda belirsizlikleri giderecek adımlar atmasını bekliyor. Çünkü yeni düzenleme sonrası pek çok bankanın internet üzerinden ticari kredi kullanımını askıya aldığı biliniyor. Bununla birlikte bazı bankalar kredili mevduat hesabı, doğrudan borçlandırma sistemi ve kredi kartı kullanımları da durdurdu. Ayrıca bankaların kredi kullanımı için şubelerine gönderdikleri yazılarda her kredi kullandırımı için kontrol listesi şartı getirildiği öğrenildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.