Azerbaycan, 10 Kasım'ı ''Zafer Bayramı'' ilan etti

Azerbaycan, 10 Kasım'ı ''Zafer Bayramı'' ilan etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, imzaladığı kararname ile 10 Kasım'ı 'Zafer Bayramı' ilan etti.

  • Giriş

    2020-12-02 17:59:25
  • Son Güncelleme

    2020-12-02 17:59:25
  • ABONE OL

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, imzaladığı kararname ile 10 Kasım'ı 'Zafer Bayramı' ilan etti.

Bu durum; sevinci ve kederi bir olan iki kardeş ülke olan Türkiye Cumhuriyeti'nde Atatürk'ün vefat yıl dönümü olması nedeniyle yas tutulurken Azerbaycan tarafından aynı günün Zafer Bayramı ilan edilmesi eleştirilere neden oldu. Birçok kişi, Zafer Bayramı'nın bir gün geri ya da bir gün ileri çekilmesini istiyor.

Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyon tarihi 27 Eylül, Ermenistan'ın yenilgiyi kabul ettiği tarih ise 10 Kasım olarak kararnamede imzalandı.

Kararname metni ise:

"Azerbaycan Ordusu, 44 gün süren askeri operasyonlar sonucunda Azerbaycan halkının tarihinde, kültüründe ve kalbinde özel bir yer olan Cebrayıl, Fuzuli, Zengilan, Gubadlı, Karabağ'ın tacı Şuşa şehirleri, Mincivan, Ağvend, Zengilan bölgesi başta olmak üzere toplamda 300'den fazla yerleşim yerinin yanı sıra Ağdere, Murovdağ ve Zengilan yönünde önemli stratejik tepeleri kurtardı. Cesur Azerbaycan askerleri ve subayları, Ermenistan'ın yıllarca kurduğu mühendislik ve tahkimat sistemlerini aşarak adım adım ilerledi, kahraman askerlerimizin ve subaylarımızın, şehitlerimizin kanları ve canları pahasına topraklarımız kurtuldu. Azerbaycan her zaman oğullarının ve kızlarının cesaretini takdir ediyor, tüm şehitlerimizin ruhuna saygı duyuyor ve onların anısını onurlandırıyor. Savaşta kahramanca savaşan tüm şehitlerimizin, savaşta kahramanca savaşan, işgalden kurtarılan topraklarda Azerbaycan bayrağını dalgalandırdığı, ülkemizin toprak bütünlüğü için canlarını feda ettiklerinden dolayı Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasının 109. Maddesinin 32. Paragrafı rehberliğinde şu kararı veriyorum: 1. Her yıl 27 Eylül'ü Azerbaycan'da Anma Günü olarak kutlanmasını, 2. Azerbaycan'da her yıl 10 Kasım Zafer Bayramı olarak kutlansın."

 

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.