DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Ayı Piyasasının Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Ayı Piyasasının Geldiği Nasıl Anlaşılır?
24.06.2022 12:10
0
A+
A-

Ayı Piyasasının Geldiği Nasıl Anlaşılır?

  1. yüzyılda Londra’da ortaya çıkan Bearish Market piyasalarda fiyatların sürekli şekilde düştüğünü anlatmaktadır. ABD’de bu terimin sık kullanılmasıyla birlikte kavram tüm dünyaya ihraç edilmiştir. Peki bu ayı piyasasının geldiği nasıl anlaşılır? Ayı piyasası piyasanın kötü olması durumunda, fiyatların kısa süreliğine normale dönemeyeceği, uzun vade de fiyatlarda düşüş yaşanacağı beklentisiyle kullanılmaktadır. Parasal bir malın ayı piyasasından olduğunu söyleyebilmek için o malın düşüşte olması gerekmektedir.

Ayı piyasasının ne kadar sürdüğüne dair bilgi yoktur. Yatırım yapılacak şeylerin kıymetleri sürekli olarak değişmektedir. Bu yüzden yatırımcı gündemi sık sık takip etmeli ve hangi zamanlarda çıkış hangi zamanlarda düşüş yaşanmakta olduğunu tahmin edebilmelidir. Ayı piyasasında kar etmenin yolları sağlam bir piyasa analizi ve değerlenecek şeyleri kendi tarafına katmak. Düşüş sonrasında araçların fiyatlarında artış olacağı için yükselmeye başladıkça satış yaparak aradaki farktan kar elde etmektir.

Ayı Piyasasının Belirtileri

Ayı piyasasının birtakım özellikleri bulunmaktadır. Düşüşün nedenleri çeşitli olabilse de bu özellikler piyasanın ayı eğilimine girmek üzere olduğunu göstermektedir. Düşük hacim bunun en belirgin göstergesidir. Vadeli işlemlerde ise coin fiyatlarının mevcut fiyatlardan daha düşük olmasın da belirtidir. Ve bu düşük fiyatlardan piyasanın olumsuz etkileneceği anlamına da gelmektedir.

Devletlerin de piyasalar üzerindeki etkileri unutulmamalıdır. Para piyasalarını düzenlemekte olan devlet kurumlarının her müdahalesi kriptoları olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir.Geleneksel finans kanallarından gelen olumsuz haber ya da yorum da ayı trendini etkileyebilmektedir. Tüm bunlar sonucunda piyasadaki belirsizlik ve şüphe sebebiyle insanların coinlerini ellerinde tutmaları işlem hacimlerini küçültebilmektedir. Bu açıdan ayı piyasasının belirtileri değerlendirilerek piyasanın gelip gelmediğini anlayabilirsiniz.

Ayı Piyasası Aşamaları

Ayı piyasasının genel itibariyle 4 aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalar ayı piyasasının anlaşılması için rehber olmaktadır. Yüksek fiyatlar ve yüksek yatırımcı duyarlılığı ayı piyasasının ilk aşamasıdır. Bu aşamanın bitmesine yakın yatırımcılar piyasadan çekilmeye ve kar elde etmeye başlamaktadır. Ayı piyasasının ilk göstergelerinden biri alıştan çok satış olmasıdır. Arzın talepten daha çok olduğu noktada ise fiyatlar düşmektedir. İkinci aşama olarak trade faaliyetleri ve kripto para karları düşmeye başlamaktadır.

Bir zamanlar olumlu olabilecek finansal göstergeler ortalamanın altına inmektedir. Bu da yatırımcıların panik halinde satış yapmasına neden olmaktadır. Panik arttıkça da düşüş trendi artmaya başlar. Üçüncü  aşama ise çeşitli stratejiler kullanıp kısa zamanlı işlemler yapan kişidir. Son ve dördüncü aşamada fiyatlar düşmeye devam etmektedir. Düşük fiyatlar da yatırımcıları tekrar çekmeye başlar. Bu da ayı piyasasından boğa piyasasına geçişe yol açar. Ayı piyasası aşamaları bunlardan oluşmakta ve yatırımcı istediği aşama şekline göre hareket edebilmektedir.

Ayı Piyasasında Nasıl Hareket Edilmeli?

Ayı piyasasında zarar etmemek adına ilk yapacağınız şey yatırımları çeşitlendirmek olacaktır. Piyasanın doruk noktasına ulaştığı dönemlerde elinizde biraz nakit bulundurmak ve daha istikrarlı pazarlara koymak iyi bir fikir olabilmektedir. Popüler bir yöntem olan buy the dip yani dip fiyattan coin alarak uzun vadede ayı piyasasında kar elde etmek amaçlı kullanılan stratejidir.

Soğukkanlı ve kontrollü hareket etmek de işe yaramaktadır. Bir işlem yapmadan önce belirli bir plana göre hareket etmek kar elde etmeyi ve zarardan kurtulmayı sağlayabilir. Ayı piyasasında nasıl hareket edilmeli? Diyenler için bu yöntemler kullanılabilir. Kar elde etmek ve zarardan kaçınmak için belirtileri de değerlendirmek mantıklı olacaktır. Aynı zamanda belirtilen özelikler sayesinde ayı piyasasının geldiği nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtını da bulabilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.