DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Atama Bekleyen Engelli Öğretmenlere MEB Müjdesi

Atama Bekleyen Engelli Öğretmenlere MEB Müjdesi
24.11.2021 10:00
0
A+
A-

Uzun süredir atama bekleyen engelli öğretmenlere, MEB’den müjde sonunda geldi. Bakanlık, yayınladığı MEB 750 Engelli Öğretmen Alımı İlanı! ile engelli öğretmenlerin 2021 yılında atanacağını duyurdu.

Engelli Öğretmen Alımı Başvuruları Ne Zaman?

Bakanlığın yayınladığı engelli öğretmen alım ilanına göre, 08 ile 12 Kasım 2021 tarihleri arasında ön başvuru yapanların, 22 ile 26 Kasım tarihleri arasında tercih başvurusu yapması gerekiyor. Elektronik sistem üzerinden yapılması gereken tercih başvurularının bitiş zamanı ise, 26 Kasım 2021 tarihi ve saat 23.59 olarak ilan ediliyor. Elektronik olarak yapılacak başvuruda, T.C. kimlik numarası ile nüfus cüzdanı seri veya cilt numarasının girilmesi, formun ilgili bölümlerinin doldurulması gerekiyor.

Alımı Yapılacak Engelli Öğretmen Kontenjanları Nelerdir?

MEB yayınladığı ilanda, 64 değişik alan için engelli öğretmen alımı yapacağını belirterek, bu alanların kontenjanlarını da sıralıyor. Alım yapılacak engelli öğretmen kontenjanları listesinin içinde; Almanca – 2, adalet – 23, beden eğitimi – 43, gıda teknolojisi – 1, ilköğretim matematik – 5 ve yapı tasarım – 3 gibi çeşitli alanlar bulunuyor.

Atamalar KPSS Puanına Göre Gerçekleştirilecek

MEB, engelli öğretmen atamalarını, tercih başvurusu yapanların almış oldukları KPSS puanına göre yapacak. Söz konusu kontenjanlara engelli öğretmen ataması yapılabilmesi için, KPSS sınavından (lisans düzeyi) 50 ve üzerinde puan alınmış olması gerekiyor. İlanda, İmam hatip lisesi meslek dersleri alanlarından mezun olanların, pedagojik formasyon eğitimi ile ilgili dersleri, lisans eğitimlerinde aldıklarını belgelemeleri isteniyor. Bu kişilerin, söz konusu dersleri gördüklerini gösterir belgenin tarih – sayısını girdiklerinde, kendilerinden ilave belge istenmeyeceği bildiriliyor.

Atama Süreci Nasıl İşleyecek?

Engelli öğretmenlerin tercih başvuruları, elektronik ortamda alındıktan sonra MEB tarafından incelenmeye başlanacak. İnceleme sonucunda istenen yeterlilikte olanlar, KPSS puanlarına göre sıralamaya tutulacaklar. 750 engelli öğretmenin ataması, en yüksek KPSS puanından başlayarak yapılacak. Puanların eşit olması durumunda, öncelik diploma tarihi eski ve yaşı daha büyük olanlara verilecek. Atama sonuçları, 03 Aralık 2021 tarihinde ve personel.meb.gov.tr adresinden yayınlanacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.