DOLAR
19,1700
EURO
20,9836
ALTIN
1.211,15
BIST
4.965,15

Arçelik’ten 220 Milyon Euro’luk Yatırım

Arçelik’ten 220 Milyon Euro’luk Yatırım
28.06.2022 18:58
0
A+
A-

Beyaz eşya devi Arçelik’ten 220 milyon Euro’luk satın alma hamlesi!

Arçelik, toplamda 220 milyon Euro’yu bulan dev yatırım hamlesiyle günün en çok dikkat çeken firması oldu. Arçelik, Rusya merkezli Indesit International JSC ve Whirlpool RUS’un hisselerinin tamamını almak üzere Whirlpool ile anlaştığını duyurdu. Haber sonrasında borsada listelenen Arçelik hisseleri yükselişe geçti…

Beyaz eşya sektöründe Türkiye’nin yüz akı firmalarından biri olan Arçelik, Salı gününe dev yatırım hamlesi ile başladı. Şirketten yapılan son açıklamada Rusya merkezli Indesit International JSC ve Whirlpool RUS’un hisselerinin tamamını alacağını duyuran Arçelik bu kapsamda Whirlpool firmasıyla anlaştı. Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklamasına göre söz konusu satın alma bedeli 10 yıl boyunca yıllık olarak hesaplanacak. Ayrıca yıllık ödemeler sene sonundaki performansa dayalı olarak belirlenecek.

Arçelik’ten 220 Milyon Euro’luk Satın Alma Hamlesi

Arçelik’in bugün KAP’a yaptığı açıklama büyük ilgi gördü. Rusya merkezli Indesit International JSC ile Whirlpool RUS’un hisselerinin tamamını alacağını açıklayan Arçelik bu hamlesiyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Indesit International JSC şirketi, Rusya başta olmak üzere Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbeycan, Kazakistan, Belarus ve Moğolistan’da faaliyet gösteriyor. Bu bölgedeki en büyük beyaz eşya markalarından biri olan şirketin Arçelik tarafından satın alınacağının açıklanması, borsadaki Arçelik yatırımcılarını da heyecanlandırdı.

Arçelik KAP’a Bildirimde Bulundu

Arçelik ile Whirlpool şirketi arasında yapılan anlaşma kapsamında satın almanın detayları ortaya çıktı. Firmadan KAP’a yapılan bildirimde üst satın alma bedeli üst sınırının 220 milyon Euro olarak belirlendiği bildirildi. KAP açıklamasında Arçelik şirketinin dev satın alma ile ilgili detaylara yer verildi. Bu kapsamda, “İşlemin tamamlanması, Sözleşme’de yer alan yasal izinlerin alınması ile devam eden incelemelerde önemli olumsuz etkisi olabilecek bir konunun gündeme gelmemesi dâhil kapanış koşullarına bağlıdır. Kapanış günü itibariyle, Arçelik, Indesit JSC ve Whirlpool LLC şirketlerinin paylarının tamamına doğrudan, bunların %100 oranında bağlı ortaklığı olan Whirlpool Kazakhstan LLP paylarına ise dolaylı olarak sahip olacaktır.” ifadeleri yer aldı.

10 Yılda Toplam 220 Milyon Euro

Satın alıma konu şirketlere ait Lipetsk’de bulunan soğutucu ile çamaşır makinesi üretimi yapılan toplamda 2.8 milyon adet kapasiteli üretim tesisleri ve yaklaşık 2.500 çalışan bulunduğu belirtildi. Satın alım bedeliyle ilgili KAP açıklaması da büyük ses getirdi: “Satın alım bedeli, kapanış bilançosundaki maddi duran varlıklar, net işletme sermayesi gibi büyüklüklere dayalı olarak belirlenen üst sınırı aşmayacak olup, şirketlerin mevcut finansal bilgileri esas alındığında ilgili üst sınır yaklaşık 220 milyon Euro olarak tahmin edilmektedir.”

Arçelik ile Rusya merkezli Whirlpool şirketi arasında yapılan anlaşma kapsamında satın alım bedelinin, kapanışı takip eden on yıl süreyle yıllık olarak hesaplanacağı ifade edildi. Satın alma hesaplamasında ise “Yıllık ödemeye esas tutarlar performansa bağlı olarak ve belirli yükümlülüklerin düşülmesi ile hesaplanacak, yasal izinler ile onaylara bağlı olmak üzere, dağıtılabilir kaynakların bulunması ve yasal engellerin bulunmaması gibi koşullara tabi olarak tahakkuk ederek ödenecektir.” ifadeleri yer aldı.

Borsa’daki Arçelik Hisseleri Yükselişe Geçti

Salı gününde ekonomi sayfalarının manşetlerini süsleyen Arçelik’in dev satın alma hamlesi, Borsa İstanbul’da hızlı şekilde karşılık buldu. KAP açıklamasında “Devralınan şirketler ile birlikte transfer olacak “Stinol” markasına ek olarak, “Indesit”, ve “Hotpoint” grubu markaları da devralınan şirketler tarafından diğer ülkelerde kullanılacak olup, ilgili sözleşmelerin Kapanış’ta imzalanması öngörülmektedir.” ifadeleri yer aldı. Bu haberin ardından Borsa İstanbul (BIST) yatırımcılarından büyük ilgi gören Arçelik hisselerinde yukarı yönlü fiyat hareketi dikkat çekti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.