Animatör Nasıl Olunur?

Animatör Nasıl Olunur?

Animatör olmak isteyen kişiler öncelikle hangi sektörde çalışmak istediklerine karar vermelidirler. Çünkü animatör denince akıllara 2 sektör gelmektedir.

 • Giriş

  2021-02-25 09:08:25
 • Son Güncelleme

  2021-02-25 09:08:25
 • ABONE OL

Animatör olmak isteyen kişiler öncelikle hangi sektörde çalışmak istediklerine karar vermelidirler. Çünkü animatör denince akıllara 2 sektör gelmektedir. 3D animasyoncular ve animatörler. Bugün sizlere hazırladığımız makalemizde, Animatörler hakkında bir yazı hazırladık ve merak edilen soruları cevapladık.

Hepimizin bildiği üzere ülkemiz bir turizm cennetidir. Her yıl farklı farklı ülkelerden milyonlarca turist, özellikle yaz aylarında akın akın ülkemize gelmektedir. Sadece yabancı turistler değil, kendi vatandaşlarımızda her yıl ülkemizde tatil yapmaktadırlar. Bazıları otellere, bazıları tatil köylerine, bazıları da pansiyonlara gitmektedirler. İnsanlara eğlence hizmeti veren sadece işletmeler değildir. Bunların yanı sıra, il, ilçe ve belediyeler tarafından da insanlara eğlence hizmeti verilmektedir. Bu nokta da vatandaşların ve turistlerin karşısına animatörler çıkmaktadır. Vatandaşları ve turistleri eğlendiren, onların hoş vakit geçirmelerini sağlayan animatörler, animasyon iş ve işlemlerini gerçekleştiren kişilerdir. Animatör nasıl olunur? Hangi eğitim alınmalı? Maaşları nelerdir? gibi birçok soruların cevabına makalemizde yer verdik.

Animatör Nasıl Olunur?

Animatör olmak için herhangi bir Üniversite bölümü okuma şartı yoktur. Okullarda animatör olmak isteyen kişiler için herhangi bir eğitim programı yoktur. Animatör olmak isteyen kişiler genelde kursların verdiği programlara katılıp eğitim alabilirler. Düzenlenen, organize edilen bazı kurslar, animatör olmak isteyen kişilere olanak sağlamaktadır. Animatörler daha sonra otellerde, tatil yerleşkelerindeki işletmelerde ve belediyelerde düzenlenen programlarda kendilerine iş bulabilirler. 

Animatör Olma Şartları Nelerdir?

Genel olarak animatör adaylarında şu şartlar aranır;

 • Enerjik ve pozitif olmaları istenir,
 • Yabancı dil bilmeleri daha avantajlı olur,
 • Güzel, yakışıklı, komik olmaları tercih sebebidir,
 • İletişim becerilerinin yüksek olması, ortama kolay adapte olmaları istenir,
 • Kötü alışkanlıklarının olmması ve herhangi bir suç işlememeleri kendileri için daha olumlu sonuçlanır.

Animatörler, düşüncelerini sözel olarak ifade etmekte sorun yaşamamalıdırlar. Karşısındakini kolay bir şekilde ikna edip, etkilemeleri gerekmektedir. Yaratıcı olmalıdırlar. Aynı zamanda çabuk karar verip, verdikleri kararı çekinmeden, rahat bir şekilde uygulamalıdırlar. İnsanların duygu ve ihtiyaçlarına duyarlı olmalıdırlar. Animatörlük, haraketli bir meslek olduğu için, kişilerin enerjik, sağlıklı ve güçlü olmaları çok önemlidir.

Animatörler Ne Kadar Maaş Alırlar?

Makalemize başlarken de bahsettiğimiz gibi animatörler farklı farklı işletmelerde kendilerine iş bulabilmektedirler. Genellikle turistlik beldeler başta olmak üzere bu mesleğin görev yerleri değişkenlik gösterebilir.

Otelden otele, belediyelerden ilçelere kadar her alanda maaşlar farklılık göstersede ortalama olarak 2.400 TL civarı başlangıç maaşı verilmektedir. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de yabancı dil ve tecrübenin önemi çok fazladır. Animatörlüğe yeni başlayan birisi ortalama 2.500 TL maaş alırken, 10 yıllık animatör 7800 TL, 20 yıllık çalışanın maaşı ise 12.800 TL seviyelerine çıkabilmektedir. 

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.