DOLAR
19,1770
EURO
20,9392
ALTIN
1.220,08
BIST
4.896,07

Anakart Nedir?

Anakart Nedir?
11.10.2022 15:12
0
A+
A-

Anakart Nedir?

 

Anakart, bilgisayarın farklı bileşenlerinin birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan bir tür omurga görevi görmektedir. Fiziksel yapı olarak anakartlar, özel bir alaşım blokta bulunan RAM yuvaları, genişleme kartı yuvaları, devreler ve yongaları olan kare bir karttır. Akıllı telefonlar ve tabletler gibi tüm bilgi işlem cihazlarının yanı sıra masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, her şeyi bağlamak ve bir araya getirmek için anakart kullanılır.
Anakarta yukarıdan bakıldığında, bilgisayara sinyal ve güç iletmek ve her şeyin bağlanmasına izin vermek için bir araya getirilmiş devreler, transistörler, kapasitörler, soketler, konektörler, ısı emiciler ve daha bir çok gerekli bileşen olduğu görülmektedir. Genel olarak sofistike, karmaşık bir ürün gibi gözükmektedir.
Bilgisayarınızı açtığınızda, güç alan ilk kısım anakarttır. Anakart başlatıldığında işlemci, grafik kartı gibi diğer cihazlara güç aktarmaya başlar.

Anakart Ne İşe Yarıyor?

Anakart yonga seti üzerine inşa edilmiş bir yapı olarak mevcuttur. Bu tasarım sayesinde bilgisayarın içerisindeki sistem bileşenleri arasında bağlantı kurulabilmektedir. Bu bileşenler arasında yalnızca dahili donanım değil, aynı zamanda harici aygıtlar da bulunur. Bu bilgiler ışığında bilgisayarlarda öncelikle veri ve güç aktarım cihazları olarak anakartlar kullanılmaktadır. Bu, bilgisayarın donanım bileşenlerinin birbiriyle iletişim kurmasını sağlar ve her şeyin merkezi bir yapı içinde kalmasını sağlar.

Anakartın Özellikleri Nelerdir?

Anakartlar, bilgisayar kullanırken faydalı olan bir çok özelliğe sahiptir. İşlemci veri yolu anakartta bulunur. Bilgisayar bileşenlerinin aynı frekansta kalabilmesi için anakart üzerinde bir sinyal saati de oluşturur. Anakartta bellek yongaları vardır. Anakart, 6TB’den fazla sistem depolama alanına sahiptir. Bu sayede üzerinden büyük bir veri akışı sağlayabilir. Anakart, parçaların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan yonga setlerine ve sistem soketlerine sahiptir

Anakart bilgisayarın bel kemiği rolündedir. Tüm bilgisayar bileşenleri ve çevre birimleri onunla bir bağlantı noktası haline gelir. Standart anakartlar, çoğu kullanıcının bağlantı ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Ancak, USB-C veya Thunderbolt gibi bağlantı noktaları arıyorsanız, anakartınızın özelliklerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Dizüstü ve masaüstü anakartları farklı boyutlarda olmaktadır. Ek olarak, anakartın piyasasındaki en son sürüme sahip olup olmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir. İşlemciler güncel anakart sürümlerini desteklediğinden , yükseltme yapmanıza da olanak tanımaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.