Alttan dersi olanlar DGS'ye girebilir mi?

Alttan dersi olanlar DGS'ye girebilir mi?

Meslek yüksek okulları ve açıköğretim önlisans mezunlarının öğrenim hayatına devam hakları için DGS düzenlenir.

12:10:48 | 2020-10-24
  1. Anasayfa
  2. Sınavlar

Alttan dersi olanlar DGS'ye girebilir mi?

DGS, ÖSYM nin her sene yaz tatilinin sonunda yaptığı bir sınavdır. DGS yani Dikey Geçiş Sınavı ; iki yıllık önlisans mezunlarının veya mezun olması için staj dışında bir engeli olmayanların, Lisans tamamlamak için girdiği bir sınavdır. Meslek yüksek okulları ve açıköğretim önlisans mezunlarının öğrenim hayatına devam hakları için DGS düzenlenir. İsteyen okullar bu öğrenciler için kontenjan açarlar. Bu kontenjanlar çok kısıtlıdır yinede öğrencilere bir şans verir.


Bu sayede açık öğretimden açıköğretime; açıköğretimden örgün eğitime; örgün eğitimden örgün eğitime veya örgün eğitimden açık öğretime geçiş yapılabilmektedir. Öğrenciler istedikleri bir üniversite ve bölüme girmek için birkez daha şanslarını DGS de deneme fırsatı bulurlar. Hem kendi mesleklerine hem de istedikleri başka mesleklere geçiş yapabilirler. Başka bölümlerin kazanılması durumunda o bölümün ilk iki yıllık eksik derslerinden de muaf tutulurlar. Yani eğer kendi bölümünüzden başka bir bölümde devam etmek istiyorsanız alt sınıftan dersleride vermek zorundasınız.


DGS de başarılı olması durumunda örgün öğrenimdeyseniz , bölümünüz ve fakülteniz değişecektir. Bu sebeple bulunduğunuz bölümle hiçbir ilişiğinizin olmaması esastır. Yani bulunduğunuz bölümden mezun olmadan DGS ye girmeniz mümkün olmamaktadır. Eğer DGS ile lisans tamamlamak istiyorsanız öncelikle alttan dersleri verebiliyorsanız okul dönemi içinde vermeniz gerekir. Sene sonu geldiği halde alttan dersleriniz varsa bütünleme sınavı, yaz okulu gibi seçenekleri değerlendirerek diplomanızı alabilirsiniz.

DGS Sınavında Kaç Soru vardır?


DGS sınavında 120 soru vardır(60 sözel 60 sayısal) bu sorular içinde 10 ar adet mantık sorusu bulunur. Yani sözelde 10 soru, sayısalda 10 soru sorulur toplamda 20 adet mantık sorusu sorulur. DGS sınavı 140 dakikadır.

DGS Sınav ücretleri


DGS maalesef ücretli bir sınavdır. Haziran ayının ilk onbeş günü içerisinde başvurular açılır. Sizde bu tarihlerde başvurunuzu yapabilmek için ÖSYM nin sayfasını takip edin. Başvuru ücreti 2020 senesi için 130 TL’dir.


Eğer başvurunuzu zamanında yapmazsanız geç başvuru zamanına kalırsınız ve bunun ücretide 195 TL dir. Geç başvuru tarihi 2020 için 3 temmuzdur. Eğer geç kalmak istemiyorsanız ÖSYM nin haberlerini takip edin.


Haberpersonel.com
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Bizi Takip Edin