DOLAR
21,0761
EURO
22,6144
ALTIN
1.320,54
BIST
5.114,97

Altın ve Para Uzmanından Tahmin

Altın ve Para Uzmanından Tahmin
04.08.2022 17:22
0
A+
A-

Altın ve para uzmanı İslam Memiş yıl sonu dolar ve altın tahminini yaptı!

Küresel piyasalarda doların güçlü görünümü devam ederken dolar/TL’de yeni zirve görüldü. 20 Aralık’tan sonra ilk kez 18 TL’nin üzerine çıkan dolar hakkında İslam Memiş’ten çarpıcı yorumlar geldi. Altın ve para piyasası uzmanı 2022 yıl sonu tahminlerini sıraladı…

Yatırımcıların son dönemde heyecanla takip ettikleri açıklamalar arasında dolar/TL kuruyla ilgili güncel gelişmeler yer alıyor. 20 Aralık 2021 tarihinden bu yana dolarda ilk defa 18 TL’nin üzerindeki seviyeler görüldü. ABD Merkez Bankası FED’den gelen açıklamalar dışında TÜİK’in enflasyon verilerini açıklaması piyasalarda hareketlilik yarattı. Dolar ve altın yatırımcıları, dolar/TL’de sular ısınırken ünlü ekonomistlerin açıklamalarını yakından takip ediyor. Uzun yıllardır çarpıcı açıklamalarla finans gündeminden düşmeyen İslam Memiş, yıl sonu için dolar tahminini duyurdu.

Dolarda 2022 Rekoru: 18 TL’yi Aştı

Dolar kurunda hareketlilik yeniden hız kazanınca yatırımcılar da piyasadaki gelişmeleri yakından takip etmeye başladı. 20 Aralık tarihinden bu yana dolar kuru ilk kez 18 liranın üzerini gördü. Söz konusu tarihte 18.36 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmanan dolar kuru, günün sonunda 18.08 liraya yükseldi. 2022 yılında en yüksek seviye rekorunu kıran dolar, yeniden kritik seviyenin üzerine çıkınca piyasalar hareketlendi. Doların yükselişi arkasında FED yetkililerinin enflasyon açıklaması etkili oldu.

FED’den yapılan açıklamada enflasyonda ciddi bir düşüş eğilimi görülmediği ve temel amacın enflasyonu düşürmek olduğu ifade edildi. ABD dolar endeksi gerileyip 107 seviyesine yaklaşsa bile dolar/TL’deki artış dikkatlerden kaçmadı. Dolardaki hareketliliğin bir diğer sebebi de yurt içinde enflasyonun 24 yılın zirvesine çıkması oldu. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri sebebiyle TL üzerindeki baskılar devam etti. Dolar kurundaki 2022 yılı başından bu yana değer artışı yüzde 35’e çıktı.

Dolar/TL ve Altın Fiyatlarında Son Durum

4 Ağustos Perşembe gününe 18 liranın altında başlayan dolarda yükseliş eğilimi sürüyor. Euro/TL kuru ise 18.24 TL fiyat seviyesiyle dikkat çekerken küresel piyasalardan gelen veriler takip ediliyor. Ons altıjn 1787 dolardan, gram altın ise 1021 TL’den fiyatlanıyor. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolar kuruyla ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı. Kişisel Youtube kanalından yeni bir video paylaşan İslam Memiş, “Dolar 10 lira mı yoksa 40 lira mı olacak?” sorusunu yanıtlarken piyasalarda ciddi bir manipülasyon olduğuna dikkat çekti.

2022 Yılı Soygun Yılıdır

Enflasyon rakamlarına yorumlayarak açıklamasına başlayan ünlü ekonomist İslam Memiş, TÜİK TÜFE verisinin yüzde 80’i bulmadığın ama 24 yılın zirvesine çıktığını hatırlattı. Alım gücünün düşmesi için enflasyonun bilerek arttırıldığını söyleyen para uzmanı, “İnsanlar al-sat yaparak zengin olacaklarını sandılar. Israrla nakit bir dünya olduğunu söyledim. Manipülasyon var. 2022 yılı soygun yılıdır. 7 aydır bunu tekrarladım. Yılın 3 ay bıkmadan usanmadan parite işlemi öğrettim. Sepet yapmayı öğrettim. Türkiye sepet yapmasını bilmiyordur. Döviz emtia kripto olsun tek bir emtiaya yatırım yapma. Bugünlerin haberini önceden sık sık tekrarladım. Ayazda kalırsınız. En sadık dostun cebindir. Bunlara bakın.” dedi.

Dolarda Yıl Sonu Tahmini

Dolarda 10 lira ve 40 lira söylentilerine cevap veren İslam Memiş “Siz akıllı insanlarsınız. Bugün ki ekonomik koşullarda nasıl dolar 10 lira olur? Buna nasıl inanırsınız! Buna inanmanız için enflasyonun 20 olması lazım. Kiranın 3 bin değil bin lira olması lazım. 10 Lira olacakmış! Beklersin. Boşuna bekleme.” ifadelerini kullandı. Benzer şekilde doların 40 lira olmasına da “Şovmen bunlar” diyerek cevap veren İslam Memiş 2022 yıl sonu dolar tahminin 21 TL olarak açıkladı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.