Akademisyen nedir ne iş yapar nasıl olunur?

Akademisyen nedir ne iş yapar nasıl olunur?

Çoğu öğrencinin hayalidir. Üniversite bittikten sonra okulda kalmak ve eğitim hayatına böyle devam etmek, hayat boyu eğitimi sürdürmek.

11:39:00 | 2020-10-26
  1. Anasayfa
  2. Personel Haberleri

Akademisyen nedir ne iş yapar nasıl olunur?

Çoğu öğrencinin hayalidir. Üniversite bittikten sonra okulda kalmak ve eğitim hayatına böyle devam etmek, hayat boyu eğitimi sürdürmek.


Akademisyen: Üniversiteden mezun olduktan sonra okulda kalmaya karar veren ve bir yada; birçok alanda araştırmalar yapan kişilere verilen ünvandır. Halk arasında akademisyenlerin itibarı yüksektir. Bu meslektekiler üniversitede bazı eğitim görevlerinin yanı sıra araştırmalar yapıp makale hazırlar.


Akademisyen nedir? Akademisyen öğretim görevlisidir.Uzman olduğu alanda araştırmalar yapan araştırmacılardır. Bağlı olduğu üniversitede çalışmalarını sürdürür.
Akademisyen ne iş yapar? Akademisyen kendi alanında araştırmalar yapar. Bu araştırmaları deney, bilimsel teknikler, kuramlar gibi başka kanıtlarla destekler. Ortaya bir tez çıkarır. Bunun dışında sınavlarda görev yapar ve eğitim faaliyetlerini yürütür.


Akademisyen nasıl olunur? Üniversitede en az bir yüksek lisans derecesi bitirmek mecburidir. Akademisyen olmak isteyen öğrenciler yükseklisans derecesini bitirdikten sonra okulların kadro ilanlarına başvuru yapabilmektedir. İlanları takip etmek ve istenen şartlar için hazırlık yapmak gerekir. Bu hazırlıklara örnek olarak KPSS, ALES gibi mesleki yeterlilik sınavlarına girmiş olmak koşulları; veya başka koşullar aranabilir. Elemeler sonucunda pozisyona uygun ilk dört aday okula çağrılıp başarılı olan aday mülakatlarla kadroya alınır.

Akademisyen maaşları ne kadardır?


Devlet üniversitesinde akademisyen olarak çalışmaya başlayacak bir araştırmacı ilk önce: Araştırmacı ve Öğretim görevlisi ünvanı alır. İşe ilk başlayan yeni mezun birisi 2020 yılı itibariyle ortalama 6 bin TL maaş almaktadır. Devlet memurluk sistemindeki kadrolaşma ve kıdemin maaştaki faktörü aynen geçerlidir. Deneyim ve ünvana göre maaşlar artmaktadır. En üst düzey olan rektörlük maaşı ise 13 bin TL kadardır.


Haberpersonel.com
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Bizi Takip Edin