Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

Ülkemizde, özellikle de son yıllarda sağlık sektörüne olan ilgi ve yatırımlar ciddi oranda artmaktadır.

 • Giriş

  2020-12-30 23:55:05
 • Son Güncelleme

  2020-12-30 23:55:05
 • ABONE OL

Ülkemizde, özellikle de son yıllarda sağlık sektörüne olan ilgi ve yatırımlar ciddi oranda artmaktadır. Sağlık sektöründe çalışmak isteyen bazı kişilerin tercihi de Acil Tıp Teknisyen’liğidir(ATT) . Peki bu meslekte çalışmak isteyen kişiler hangi bölümü okumalı? ATT’lerin görevleri nelerdir? maaşları ne kadar? gibi merak edilen birçok sorunun cevabı sizler için hazırladığımız bu yazımızda mevcuttur.

 

Acil Tıp Teknisyeni Nedir? 

Acil Tıp Teknisyeni adında anlaşılacağı üzere, herhangi bir kaza, yangın gibi felaketler, kalp krizi, solunum yetersizliği gibi durumlarda olay yerine hızlı bir şekilde gidip, ilk müdaheleyi yapıp, kişiye/kişilere iyileştirici müdahelelerde bulunan kişidir.

 

Acil Tıp Teknisyenleri’nin Görevleri Nedir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, hastalara genellikle ilk müdahaleyi yapanlardır. Fakat görevlerini açıklayacak olursak şu şekilde maddelendirebiliriz :

 • Yaraları tedavi edip, sararlar,
 • Şiddetli kanamaları önlerler,
 • Hastanın solunumu durması halinde suni teneffüs uygularlar,
 • Deriyi yıpratan maddeleri temizlerler, 
 • Zehirli maddeleri vücuttan temizlerler,
 • Şoka giren hastayı/hastaları sakinleştirip, şoktan çıkarmaya çalışırlar,
 • Tansiyon ölçüp, iğne yaparlar.

 

Acil Tıp Teknisyen’i Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

ATT olmak isteyen kişiler, üniversitelerin ‘’İlk ve Acil Yardım’’ bölümünü okuyarak ATT olmak için ilk adımlarını atmış olurlar. Birkaç sene önce, 4 senelik sağlık meslek liselerinden, Acil Tıp Teknisyenliği bölümüne dikey geçiş sağlanıyordu. Fakat bu sistemlerde yapılan değişiklikler sonrasında, hangi lise veya hangi bölümden mezun olduğunun artık pek önemi yok. Çünkü adaylar artık aynı sınava girerek yeterli puan aldıkları takdirde bu eğitimi alabilmektedirler. TYT puan türünden girilen bu bölümde eğitim 2 seneliktir. 2 sene sonrasında öğrenciler stajını yapar ve ATT olmaya hak kazanırlar.

Paramedik (ATT) 2020 taban puanlarına baktığımızda, devlet üniversitelerinde ücretsiz bir şekilde bu bölümü okumak isteyen öğrenciler, TYT puan türünden ortalama 300,00000 puan ve yaklaşık olarak en az 370.000 sıralam yapmaları gerekmektedir. Daha detaylı açıklaycak olursak, 2020 ÖSYM-YÖK tarafından son güncellenen puanlar doğrultusunda Hakkari Üniversitesi İlk ve Acil Yardım bölümü 50 kontenjan açmış ve en düşük puan olarak 292,89011 ve 456,532 sıralama istemiştir. Biraz batı taraflarına bakarsak, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bu bölüme 70 kontenjan açmış ve 331,05414 puanla son öğrenciyi almıştır. Türkiye’de bu bölümde en yüksek puan, Haccettepe Üniversitesi tarafından yine aynı şekilde 70 kontenjan açılmış ve 354,19266 puanla son öğrencisini almıştır.

Elbette daha düşük puan alarak bu bölümü okumak mümkündür. Fakat çoğu diğer bölümde olduğu gibi bu bölümü özel üniversitelerde burslu veya ücretli okuyabilirsiniz.

Acil Tık Teknisyeni Maaşı Ne Kadardır?

Her meslekte olduğu gibi bu meslektede özel sektörde ve devlet kurumlarında verilen maaş farklılık göstermektedir.Kişinin evli olup olmaması, görev yeri, çocuğunun olup olmaması, kadem ve dereceye göre maaşlar farklılık göstermektedir. Devlet kurumlarında işe yeni başlayan ATT’ler ortalama 4.400 TL maaş almaktadırlar. Kamu hastanelerinde ayrıca döner sermaye ödemeside yapıldığından ortalama ATT maaşı 5.800 TL seviyelerine çıkabilmektedir. 

Özel sektörde ise maaşlar bir seviye daha düşüktür. Özel sektörde yeni göreve başlayan bir ATT personeli ortalama 3.500 TL – 4.000 TL arasında maaş almaktadır. Tecrübeli personellere ise ortalama 4.500 TL – 5.000 TL arasında bir maaş ödenmektedir. Deneyim arttıkça bu maaşlarda yükselme durumu mümkündür.

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.