DOLAR
19,1654
EURO
20,9079
ALTIN
1.221,35
BIST
4.896,07

20 Yılın Zirvesi Her An Görülebilir

20 Yılın Zirvesi Her An Görülebilir
30.06.2022 14:55
0
A+
A-

20 Yılın Zirvesi Her An Görülebilir! Dolar TL’de Son Durum Kritik! Piyasaların Uzman İsmi Dolarda Ne Olacağını Aktardı!

Dolar 20 yılın zirvesine giderken Türkiye’de dolar/TL’nin seyri ise çelişkili hareketlerini sürdürmeye devam ediyor. Piyasa uzmanı İslam Memiş’ten gelen dolar yorumu ise yatırımcıların ilgi odağında! İşte dolar/TL’de son durum…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), geçtiğimiz günlerde alınan yeni karar sonrasında dolar/TL’de ciddi bir düşüş yaşanmasına neden oldu. Türk Lirası son yılların en büyük değer kaybını yaşarken birçok farklı uzman ise gelen bu müdahalelerin ve alınan yeni kararların sadece geçici olduğunun altını çiziyor. Finans Analisti İslam Memiş ise dolar kuruna ilişkin kritik değerlendirmelerde bulundu. Öte yandan küresel piyasalarda FED kararları sonrasında doların genel görünümünde de son yılların zirvesine yakın bir seviye görülmesi dikkat çekti.

20 Yılın Zirvesinde Yaklaştı!

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından ikinci çeyrekte para politikasının daha agresif bir sıkılaşma eğilimine geçmesi ve yatırımcıların dalgalı işlem ortamında likit kalma isteği nedeniyle doların en kuvvetli performanslardan birini gösterdiği aktarılıyor. 2016 yılı sonundan beri görülen bu güçlü performans sonrasında ise dolar endeksi geçtiğimiz gün 105.100 seviyeleri ile son 20 yılın zirvesine yaklaştı. Euro karşısında doların yüzde 5.6, yen karşısında ise yüzde 12 değer kazanması dikkat çekiyor.

Küreselde doların değer kazanmaya başlamasının ardından gelen yeni kur atakları ise dikkat çekiyor. TL’nin hemen hemen tüm yabancı paralar karşısında yaşadığı değer kaybı özellikle güçlenen dolar karşısında adeta erimesine neden oldu. Güncel verilerde görülen yeni zirveler ise dikkat çekiyor.

Piyasa Uzmanından Kritik Dolar Yorumu!

İsabetli piyasa tahminleri ile piyasalar tarafından da yakından takip edilen isimlerden İslam Memiş, dolar kurundaki dalgalı seyir karşısında kritik değerlendirmelerde bulundu. Hafta başında geniş bant aralığında dalgalanan kur görünümünün hakim olduğunu aktaran İslam Memiş, dolar/TL’nin 16,07 lira seviyelerine kadar gerilemesini değerlendirdi. Yeniden toparlanmanın görülmesinin ardından önceki gün ise direnç seviyelerini zorladığı aktarılıyor. 16,56 – 16,76 lira seviyelerinin takip edilmesinin önemli olduğunun altını çizen İslam Memiş, geçen haftalarda daha sınırlı ve dar bant aralığı olduğunun görüldüğü aktarıldı.

Yatırımcılar için özellikle makas aralıklarına dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunan İslam Memiş, ekranda görünen fiyatların dolar satın almak istendiğinde geçerli olan rakamlar olmadığını aktaran İslam Memiş, makas aralığına dair daha önceki açıklamalarında da önemli değerlendirmelerde bulunmuştu.

Faizler Yükselmeye Devam Edecek!

Konunun uzmanı birçok isme göre FED’in 75 baz puanlık faiz artırımlarının büyük oranda devam edeceği aktarılıyor. Tahvil piyasalarında önceki günlerde yaşanan gelişmeler, satış ağırlıklı bir seyrin hakim olduğuna işaret ediyor. Bazı varlıklarda ise getiri eğirişinin terse dönmesiyle yatırımcıların buradaki fiyatlamaları takip etmeleri bekleniyor. Eylül ayı toplantısında 50 baz puan faiz artırılacağına ilişkin beklentilerin de artmasının ardından dolarda yeni atakların da görülebileceği aktarılıyor.

FED dahil birçok merkez bankasından gelen faiz artırma kararları dikkat çekerken TCMB ise faiz indirimleri sonrasında yüzde 14 seviyelerinde son toplantılar faizleri sabit bırakmaya devam ediyor.

Bugün Dolar/TL Ne Kadar?

Dolar kurunda son durum ise çelişkili seyretmeye devam ediyor. BDDK kararı sonrasında yaşana geri çekilmenin etkileri sürüyor. Hafif bir yükseliş eğilimi ile 16,66 TL seviyelerine gelen dolar/TL, uzmanlara göre kalıcı olarak bu düşüş eğilimini sürdürmeyecek. Bazı uzmanların yıl sonu dolar tahminleri ise dikkat çekmeye devam ediyor. 30 Haziran 2022 itibariyle hafta kapanışından önce dolar kurunda yatay seyir bekleniyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.